štvrtok 26. novembra 2015

Plesne, roztoče, baktérie - váš matrac môže byť aj nebezpečný

Myslíte si, že Váš matrac môže škodiť iba svojou kvalitou?  Matrac je nespochybniteľne veľmi dôležitý z pohľadu zdravia chrbta a celej chrbtice. Matrac sa však za určitých okolností môže stať nebezpečným. Pritom vyvarovať sa takejto situácie nie je vôbec zložité. Všetko, čo je potrebné na zabezpečenie neškodnosti matraca, je pozornosť a trochu úsilia.

Pokiaľ situáciu matraca zanedbáte, veľmi ľahko sa z neho stane domov veľkého množstva plesní, roztočov a baktérií, teda organizmov, ktoré spoločne nazývame mikróby či mikroorganizmy. Úlohou starostlivosti o matrac je zabrániť ich nadmernému premnoženiu, ktoré môže viesť k rôznym zdravotným problémom.
 

Čo sú to plesne?


Všetky plesne sú huby. Na rozdiel od kvasiniek vytvárajú zložité mnohobunkové útvary. Plesne nie sú taxonomicky homogénnou skupinou. Ide o veľmi širokú a rôznorodú skupiny  obsahujúcu tisíce druhov. V podmienkach našich domácností je z nich nebezpečných iba zopár. Mnohé druhy plesní sú na druhú stranu veľmi užitočné a využívajú sa v potravinárstve a farmácii.

Plesne vytvárajú podhubie, ktoré poznáme pod odborným termínom mycélium.  Toto mycélium je veľmi jemné a často priehľadné. Z pohľadu človeka mycélium plesní vyzerá ako jemné páperie. Charakteristické sfarbenie plesniam dávajú až ich rozmnožovacie orgány. Plesne sa rozmnožujú spórami. Každá pleseň tvorí milióny spór, ktoré sa ľahko dostávajú do vzduchu. Keďže sú veľmi ľahké, vo vzduchu sa udržia extrémne dlho.

Čo sú to roztoče?


Roztoče sú z biologického pohľadu rad článkonožcov. Patria do triedy pavúkovcov, kde nájdete aj pavúky. Najnebezpečnejšie roztoče na Slovensku sú parazitické kliešte, ktoré prenášajú množstvo chorôb.

V spálni sa však kliešťov báť nemusíme. Domácnosť s nami zdieľajú prachové roztoče. Tie našťastie nie sú parazitické. Živia sa organickým materiálom, ktorý nájdu v prachu. Priemerný roztoč v našich posteliach má veľkosť približne pätinu milimetra. Na to, aby ste ho vedeli spoľahlivo identifikovať, budete potrebovať lupu s minimálnym zväčšením 10x.

Čo sú to baktérie?


Baktérie sú najrozšírenejšou skupinou organizmov na svete. Majú obrovský význam pre život na Zemi – kolobeh živín a aj pre samotný život človeka. Baktérie sú primitívne jednobunkové organizmy, ktorými sa začínal život na našej planéte.

Človek by bez baktérii nedokázal žiť. Iba v našom tráviacom trakte sa nachádzajú miliardy dobrých baktérií. Na druhú stranu však poznáme aj množstvo druhov baktérii, ktoré dokážu narobiť človek vážne zdravotné problémy, často nezlúčitelné so životom.

Mikróby sú v každej posteli, v každom matraci


Predstava o tom, že chcete spávať na matraci,  v ktorom sa nenachádza žiadna baktéria, roztoč či pleseň, je naivná. Takýto stav sa za bežných okolností nedá dosiahnuť. Čo je však ale dôležitejšie, nie je to ani potrebné.

Plesne, roztoče a baktérie sú bežnou súčasťou našich domácností. S každým z nás žijú a spávajú miliardy mikróbov. Na tom nie je v princípe nič zlé. Náš organizmus si s tým za bežných okolností dokáže bez akýchkoľvek problémov poradiť.

Spóry plesní sú všade vo vzduchu. Normálne však nepredstavujú nebezpečenstvo. Tieto spory iba čakajú na príležitosť na rast. Je to iba na vás, či im takéto priaznivé podmienky vytvoríte. To isté platí pri roztočoch. Nejaké budete mať v spálni vždy. Pokiaľ im však nevytvoríte vhodné podmienky pre život, ich množstvo nepredstavuje žiadny problém.

Čo potrebujú mikroorganizmy k životu? Ako im to sťažiť?


Boj proti mikróbom je najjednoduchšie založiť na eliminácii podmienok vhodných na ich život a najmä rozmnožovanie. Každý živý organizmus potrebuje k svojmu životu splniť niekoľko podmienok. Baktérie, roztoče a plesne potrebujú:

·        vlhko

·        teplo

·        potravu

 

Potravu získavajú mikroorganizmy  väčšinou z organického materiálu nachádzajúcom sa v prachu. Ide o zvyšky ľudskej kože. Návod na boj proti mikróbom je tu jednoduchý: limitovať množstvo prachu.

S teplom v spálni veľa nespravíme. Doma sa chceme cítiť dobre a zhodou okolností mikróby majú rady rovnaké podmienky. Do matraca je teplo dodávané priamo z tela spiaceho človeka.

Najdôležitejší aspekt rozmnožovania mikróbov v matraci je vlhko. Vašou úlohou by malo byť limitovať vlhkosť matraca.

Vlhkosť sa do matraca dostáva z tela človeka. Počas noci sa totiž potíme viac, ako by sme si mysleli. Priemerný človek počas jednej noci vypotí až niekoľko stovák mililitrov potu. Všetka táto voda sa dostáva do matraca.

Rozdiel medzi dobrým a zlým matracom je práve v jeho schopnosti sa o túto vlhkosť postarať a maximálne rýchlo ju odviezť preč. Z tohto pohľadu by ste si mali do spálne kúpiť vzdušný matrac. Pokiaľ to spojíte s dostatočným vetraním matraca (vhodný rošt, odkrývanie matraca počas dňa), nejakého premnoženia plesní, roztočov či baktérií sa rozhodne obávať nemusíte.

Ktoré matrace sú vzdušné?


Z pohľadu vzdušnosti sú jednoznačne najlepšie pružinové matrace. Jadro takýchto matracov je z veľkej časti tvorené iba vzduchom. Oceľové pružiny zaberajú minimum priestoru. Vlhkosť je do takéhoto priestoru veľmi rýchlo odvetrávaná.

Z penových matracov sú z pohľadu vzdušnosti najlepšie latexové matrace.

Matrace z polyuretánovej peny sú asi tou najhoršou voľbou.  Vlhkosť sa z nich odparuje iba veľmi pomaly. Z tohto dôvodu je veľmi želané, aby boli uložené na dobre odvetranom rošte. To znamená, že posteľ by nemala mať úložný priestoru. Malo by ísť o klasickú posteľ stojacu na štyroch nohách.